miercuri, 29 iunie 2016

Care sunt motivele esecului unei pagini de artist ?

                             Vedem în fiecare zi artisti care au încercat să creeze o prezență în social media. După ceva timp, ei nu au primit rezultatele asteptate și au fost descurajați. La fel ca în cele mai multe lucruri în viață, este nevoie de un efort consistent pentru a obține rezultate semnificative.                             În general, principalul motiv pentru care artiștii nu reușesc in social media este acela că nu reusesc sa furnizeze o valoare optima a postarilor, nu exista conținut util, interesant și relevant în comentariile și posturile lor. 
                          Există un motiv pentru denumirea " social media marketing " și în calitate de participant, artistul trebuie să fie activ, angajat să furnizeze în mod constant informații diversificate, nu doar pentru a-si pastra cititorii actuali, dar, de asemenea, pentru atragerea în cele din urmă a unui numar mai mare de cititori de înaltă calitate.  
                          Avem 10 motive pentru care cei mai mulți artiști primesc '' unfollow '', ''block'' sau ''unfriend''.  
1. Ca potențial cititor sau fan al tau, voi dori să știu cine ești, dar profilul nu este completat complet sau informațiile din profil sunt blocate. 
În acest tip de situație, voi spune că "acest individ nu poate fi atât de important sau interesant" sau "se ascunde?" ....
De aceea, de ce ar trebui să imi pierd timpul cu el? .....
Este ca obtinerea unui CV prost scris de cineva cu decalaje de timp între locurile de muncă!      
Tu trebuie sa'' te vinzi ''  cu un profil complet, care este accesibil pentru mine, și care-mi permite să decid să te urmez sau nu. 

2. Ca potențial cititor sau fan al tau, în cazul în care postezi despre subiecte care nu au legătură cu interesele noastre comune, în cele din urmă conținutul postarilor tale vor aglomera fluxul meu de informatii si ma vad nevoit sa te blochez. 
Vreau doar să văd un conținut util, interesant și relevant . 

3. Ca potențial cititor sau fan al tau, astept de la tine o comunicare si un raspuns la comentariile mele....... informațiile ar trebui să fie reciproc avantajoase și partajate între noi. 

4. Ca potențial cititor sau fan al tau, în cazul în care postarile tale sunt negative, combative și grosolane, te voi abandona rapid .....exista suficienta negativitate distribuita prin mass-media, nu am nevoie de mai mult.  

5. Ca potențial cititor sau fan al tau, astept sa postezi imagini de bun simt, ale tale personale, nu preluate de pe alte pagini....acolo le voi gasi chiar eu....nu mai este necesar sa te urmaresc pe tine. 

6. Ca potențial cititor sau fan al tau, ma astept sa nu faci reclame voalate pe pagina de social media... 
Dacă sunt invitat la un eveniment de networking care nu ma intereseaza, refuz politicos.....daca pe strada cineva ma opreste si incearca să-mi vândă un produs sau un serviciul aș refuza si mi-as continua drumul ! Același lucru este valabil și online. 

7. Ca potențial cititor sau fan al tau, imi doresc si ma astept sa nu exagerezi.....sunt curios ce mananci, dar nu doresc zilnic sa postezi doar meniuri si bauturi...... 

8. Ca potențial cititor sau fan al tau, comentariile și postările sunt într-adevăr despre nimic. Ca o conexiune, nu mă educa sau mă informează despre ceva ce mă interesează, în câmpul meu ales. Sunt aici pentru că vreau să aflu mai multe despre tine, filmele in care apari, melodiile pe care le interpretezi..... daca postarile tale nu vor contine aceste informatii, nu exista motive pentru care sa te urmaresc. 

9. Ca potențial cititor sau fan al tau, sper să nu încerci să mă convertesti la politică și religie! Nu sunt pe această platformă socială pentru acest lucru. 
O zicala veche spune că niciodată nu ar trebui să se discute politică, religie sau despre bani la masa de cină.........  este valabil în social media. Nu o face, deoarece unii fani se vor ofensa și vei pierde mulți cititori.  

10. Ca potențial cititor sau fan al tau, dacă voi da '' share'' unui post al tău într-un grup, sau pe profilul meu, ma astept la un "like"  sau la un comentariu ....., este politicos să recunosti într-un fel eforturile mele pentru tine, si ar trebui să faci, de asemenea, același lucru pentru mine cândva.  

Nu uita: in social media este absolut vital acel fair-play, aceasta reciprocitate, combustibilul care ajuta rotitele sa mearga perfect unite. Timpul este extrem de valoros. În social media, dacă pierzi timpul, nu primesti informatiile necesare, este o cheltuiala de energie și timp, iar rezultatul se va concretiza prin butoanele '' block'', ''unfollow'', ''unfriend''.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu